sadsad x
asdasd
Firma Profili

Firma Profili ve Sürmene'de Bıçakçılık

Firmamız 1985 yılında Sürmene Bıçak Sanayii adı altında kuruldu.O yıllarda Sürmene yöresel ürünleri ve hırdavat satışı ile birlikte büyük bir piyasa oluşturan kuruluşumuz 2000 yılında "Sürbısa" SÜRMENE BIÇAKÇILIK VE TIBBİ ALETLER SAN. ve TİC.A.Ş. nin ana bayiliğini aldı. Yeni ticari adı SÜRMENE BIÇAK VE EL ALET.PAZ.İTH.İHR.TİC.LTD.ŞTİ. olan firmamız toptan ve perakende olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Sürmene'de Bıçak ve kesici aletlerin imalatı M.Ö. 2500 yıllarına uzanmaktadır. Doğu Karadeniz bölgesinde antik çağda işletilen çok sayıda demir madeni vardı. Bu madenlerden iki tanesi de Sürmene'de “Koyun yatağı” ve “Kale” mevkiinde faaliyet göstermiştir. Madenlerin etkisi ile Sürmene'de kesici alet imalatı üzerine yılların birikimiyle bir kültür oluşmuştur.  Antik çağdan itibaren bu yöreye yerleşmiş olan tüm milletler kesici aletler imalatının,  kendilerinden bir şeyler katarak geliştirilmesini sağlamışlardır. Sürmene'de bugün Kumanit köyü adı ile bilinen yere Orta Asya dan gelerek yerleşmiş Kuman  Türk’leri de   metal işlemeciliği  konusundaki tecrübelerini   Sürmene'deki oluşuma aktarmışlardır. Mevcut demir madenleri uzun zaman önce kapanmasına rağmen metal işlemeciliğindeki ustalık başka yerlerden malzeme temini yapılarak günümüze kadar ulaşmıştır.

              “Sürbısa” firmasının 4500 yıllık süreçteki yeri son yüzyıla denk gelmektedir. 1920 yılında ev atölyeleri şeklinde imalata başlayan dedelerimiz bu işi 1978 yılına kadar el işçiliğine dayalı olarak getirmişlerdir. Fakat tamamen el işçiliğine dayalı imalat günün taleplerini karşılamakta yetersiz kalınca bıçakçılık sektörü gerileme içerisine girip ustaların bıçak imalatını bırakıp büyük şehirlere göç etmeleriyle bitme aşamasına gelmişti. Yenilenme çalışmaları doğrultusunda bıçak imalat sektörünün çocukluktan beri yani 1950 li yıllardan bu yana  içinde olan Abdul KARALI , Dursun KÖRALİOĞLU ve Atilla KARALI bir ortaklık yaparak babalarından öğrendikleri teknikleri teknolojiyle destekleyerek 1985 yılında “Sürmene Bıçak Sanayi” ni kurdular.  Ev Atölyeleri şeklinde imalatı yapılan bıçakların bu şekilde daha sistemli ve yurt geneline hitap edecek şekle gelmesi ile bitmekte olan bıçak imalatı tekrar yükselmeye başlamıştır.  1996 yılında “Sürmene Bıçakçılık ve Tıbbi Aletler San. Ve Tic. A. Ş.(Sürbısa) kurulana kadar  el işçiliği ve düşük teknolojik makineler  içeren imalat şeklinde üretim yapıldı.  Sürbısa ; “Sürmene Bıçak Sanayi” ni ve  bölgemizde faaliyet gösteren imalatçıları da içine alarak 1996 yılının sonunda çok ortaklı bir yapıya dönüşerek, KOSGEB’ inde desteğiyle   4.500 yıllık kültür ve son teknoloji makineleri harmanlamak suretiyle yeni bir teknik oluşturarak Bıçak imalatına farklı bir boyut getirdi.

                    “Sürbısa” olarak kuruluşumuzdan bu güne kadar geçen süre içerisinde kaliteli bıçak üretimi için gerekli  ne varsa yapmaya çalıştık.  Ürettiğimiz her ürünün aynı standartta olması için  büyük özen gösterdik. Ucuz mal üretip çok satma yöntemini hiçbir zaman kullanmadık. Bıçaklarımız ucuz olsun diye ne kaliteli malzeme kullanmaktan , ne en temiz işçiliği yapmaktan ne de devlete karşı olan vergi yükümlülüklerimizden hiçbir zaman kaçınmadık.

                Bunlardan dolayı bıçaklarımız piyasadaki bıçaklara göre daha pahalı olabilir fakat benzer kaliteye sahip bıçakların dörtte biri fiyatındadır. Bıçak imalatında hangi malzeme kullanılıyorsa hepsinin en iyisini ve sağlığa en zararsızını kullandık. Hiçbir zaman hurda malzeme almadık.  Ürünlerimizi asla seri imalat mantığıyla üretmedik. Her ürünü  teker  teker  en hassas kontrollerden geçirdikten sonra kullanıma sunduk. İmalatımızda elle standart olması imkansız ağır işler bilgisayar kontrollü makineler yardımıyla , usta eli hassasiyeti gereken aşamalar (Bileme gibi) tamamen elle yapılmaktadır. Ürünlerimizin biri de aynı bini de aynı olması için gerekli ne varsa yapmaktayız.

              “Sürbısa” markası kalitesiyle beraber öne çıktıktan sonra ülkemizde “Sürbısa” ya  benzer markalar ve üzerine  sadece “SÜRMENE”  ve marka değeri olmayan numaralar ve yazılar basılan  bıçaklar Çin de ve yurt içinde düşük kaliteli imal edilerek   değerinin çok üzerinde satılarak tüketiciler mağdur durumda bırakılmaktadır.  Satın aldığınız bıçakların üzerinde “Sürbısa” markasını ve horon oynayan iki kişiden oluşan logosunun olmasına önemle dikkat ediniz.                 

               Satışa sürülen ürünlerimiz belirtilen kullanım koşullarına  dikkat edildiği sürece ömür boyu garantilidir. Bıçaklarımız ;  izlemiş olduğumuz farklı üretim sistemi sonunda yurt içinde ve yurt dışında aranılmakta  ve talep görmektedir. Yurt dışına yapılan satışlarla ülkemize döviz girdisi sağlanmaktadır. 

               Değerli müşterilerimiz ; sizler her şeyin en iyisine ve güzeline layıksınız. Bıçak konusunda da  bizde üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışmaktayız. Yeni fikirlerinizi ve değerli eleştirilerinizi her zaman beklemekteyiz.

Saygılarımızla…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.